Коротко про жовчнокам'яну хворобу?

Захворювання, що виникає при порушенні обміну білірубіну і холестерину в жовчі, має назву жовчнокам'яна хвороба. В медицині зустрічаються і інші назви: холелітіаз, жовчокам'яна хвороба, ЖКХ. У хворих спостерігається утворення каменів у жовчному міхурі або в жовчних протоках.

Причини жовчнокам'яної хвороби повністю не відомі. Проте відомі фактори, які підвищують ризик виникнення ЖКХ. Функція жовчного міхура полягає в накопиченні жовчі і виведенні її в тонкий кишечник, коли вона потрібна для травлення. Камені в жовчному міхурі можуть утворюватись, якщо жовч містить занадто багато холестерину чи білірубіну (один з компонентів жовчі), а також в тому випадку якщо вивідна функції жовчного порушена з тих чи інших причин.

Сприяти виникненню ЖКХ можуть:

  • нерегулярне харчування, а також переїдання, голодування;
  • малорухливий спосіб життя, в тому числі сидяча робота;
  • вагітність;
  • прийом ГК (гормональних контрацептивів);
  • ожиріння;
  • дискінезія жовчних шляхів;
  • захворювання підшлункової залози.

Жовчнокам'яна хвороба супроводжується утворенням різних типів жовчних каменів.

1. Найбільш поширені камені холестеринові. Як вже зрозуміло з назви, вони виникають при високому вмісті в жовчі холестерину.
2. Пігментні камені - формується від надмірної кількості білірубіну.

Жовчнокам'яна хвороба симптоми  має різні у різних пацієнтів. Деякі люди з ЖКХ не мають симптомів взагалі. У той час як інші можуть мати сильні болі в животі, нудоту і блювоту або симптоми характерні для механічної жовтяниці (повну закупорку жовчної протоки каменем). Жовчнокам'яна хвороба може призвести до холециститу (запалення жовчного міхура). Гострі напади ЖКХ в деяких випадках можуть викликатись прийомом внутрішньовенних лікарських препаратів. Хронічна жовчнокам'яна хвороба лікується хірургічним видаленням жовчного міхура. При відсутності лікування, жовчнокам'яна хвороба може призвести до серйозних ускладнень.

Діагностика жовчнокам’яної хвороби.

1. Ультразвукове дослідження. Основний метод діагностики, який не вимагає прямого потрапляння в організм (неінвазивний).
2. Динамічна гепатобілісцінтіграфія - дозволяє виявити порушення по швидкості переміщення радіофармпрепаратів по жовчних шляхах в дванадцятипалу кишку.
3. Панкреатохолангіографія ендоскопічна ретроградна - метод прямого контрастування жовчних проток і жовчного міхура.
4. Фіброгастродуоденоскопія - дозволяє виявити патологію верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, оглянути БДС.
5. Комп'ютерна томографія - в складних випадках диференціальної діагностики дозволяє встановити ураження печінки і підшлункової залози.
6. Ендоскопічна ультрасонографія – допомагає виявити дрібні конкременти термінального відділу загальної жовчної протоки, ураження БДС і головки підшлункової залози.
7. Лабораторні методи дослідження - дозволяють оцінити тяжкість захворювання, контролювати ефективність лікування.

Лікування жовчнокам’яної хвороби.

жовчнокам'яна хворобаЖовчнокам'яна хвороба лікування має два методи:

  • терапевтичний (без операції);
  • хірургічний.

Як правило, лікування починають з терапевтичних методів. До них відносяться наступні процедури:

1. Дієта. При діагностуванні жовчнокам’яної хвороби, перше, що Вам порадить лікар – це лікувально-дієтичне харчування. їжа, що містить велику кількість рослинної клітковини, вітаміну С, зменшену кількість білків і жирів. Їжу слід приймати невеликими порціями 5-6 разів на день.
2. Розчинення каменів. Процедура проводиться тільки при холестеринових каменях. За допомогою спеціального апарату камені дробляться на менші частини і згодом виводяться з організму з калом.

У багатьох випадках, для покращення стану хворого та профілактики захворювання, лікар може рекомендувати санаторно-курортне лікування. Рекомендуємо відвідати санаторії «Алмаз» чи «Кристал» у місті Трускавець. Тут створені всі умови для проведення лікування та профілактики пацієнтів з жовчнокам’яною хворобою. Якщо Вас цікавить вартість проживання чи інша інформація, звертайтесь у ТОВ «Українська готельна група».